Банківський сектор Погляди

«Потрібно бізнес відділити від влади»

Олександр Савченко: «Потрібно бізнес відділити від влади»

Український економіст та фінансист – про те, що є головною проблемою України.

На міжнародній арені Україна з’явилася, як незалежна держава, 26 років тому. Маючи достатньо прихильників серед впливових та розвинутих світових держав, наша країна так і не змогла вийти на один рівень з ними. Жага до влади окремих людей породила корупцію у великих обсягах і загальмувала розвиток держави на довгий час. І так ми можемо прожити ще не одні 26 років, вважає український економіст, банкір та президент Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко. Але бажаного зрушення процесів з мертвої точки це не принесе. Існуюча проблема шкодить не лише банківському сектору України, але  й іншим сферам.

Як врятувати державу та відродити стабільність фінансового сектору, розповідає Олександр Савченко.

: Досить часто українські банкіри намагаються позитивно характеризувати стан банківської системи країни, незважаючи на кризовий стан. Ви, як людина, яка має досвід роботи і в Міністерстві фінансів, і в Національному банку в свій час, погоджуєтесь з такою оцінкою?

О. Савченко: Насправді, банки в дуже поганому стані. Критерії ефективності банківської діяльності – це питома вага хороших активів та динамічне кредитування. Хороші активи – це кредити, які працюють і обслуговуються. У нас зараз приблизно 60% непрацюючих активів. Тобто кредити видані, але не обслуговуються, по ним не виплачуються проценти і вони не повертаються. Це гальмує економічне зростання, тому що банки погано кредитують і людей, і бізнес.

Найгірша ситуація сформувалась в державних банках – «Ощадбанк» і «Ексімбанк»: там більше 65% кредитів взагалі не обслуговуються. Їх можна вважати збитковими. Тим часом держава щорічно витрачає досить багато грошей на капіталізацію банків, раніше ця сума дорівнювала близько 10 млрд гривень. Зараз можна очікувати, що вона буде в три рази більше, тому що до державних банків додався ще «Приватбанк».

: Тобто ви вважаєте, що поки зарано говорити про зростання кредитної активності?

О. Савченко: Зростання в реальних цифрах ми ще не спостерігаємо. А реальні цифри – це обсяг  кредитних вкладень. Але потрібно ще враховувати індекс інфляції, яка становить майже 14%. Отже, в абсолютному розмірі йде зростання, але якщо брати до уваги інфляцію, то ми бачимо падіння кредитування по всім напрямам.

Друга проблема – серед виданих кредитів не всі є реальними. Багато кредитів використовуються для покращення балансу банків, потім вони зараховуються в капітал, а деякі можуть бути і привласнені, що пізніше призводить до банкрутства банку. Наприклад, коли власники «Приватбанку» загарбали останній мільярд  доларів банку, його теж зарахували в зростання кредитування економіки. Хоча це була звичайна крадіжка.

Отже, ситуація в банківському секторі досить погана. А менеджмент Національного банку не може вирішити усі наявні проблеми.

: Чи погоджуєтесь ви з думкою, що після націоналізації «Приватбанку» фінансовому сектор України можна довіряти? Хоча поки зарано стверджувати про ознаки зростання, чи можна говорити про якусь стабільність?

О. Савченко: У принципі, майже всі дуже погані банки вже банкрути чи націоналізовані. Але система не очищена, бо залишились банки, у яких більше 50-ти % непрацюючих активів. Це означає, що всі вони потенційні банкрути, за виключенням деяких іноземних банків. Можна сказати, що система досягла дна.  Але якщо далі робити правильні кроки, то будуть банкрутства, але незначні.

Та проблема в тому, що у нас правова система стоїть на боці позичальника. І майже всі «круті» бізнесмени – як правило,крадії, які набрали кредитів, але віддавати їх не збираються. Наприклад, бізнесмен взяв у кредит мільярд гривень, який він не планує повертати. Тому 80% коштів ним привласнюється, а залишок він залишає на вирішення судових питань з банком. І найчастіше, такі справи виграють позичальники.

Я можу сказати, що стабільність у фінансовому секторі країни настане тоді, коли правоохоронна система зважиться посадити у в’язницю сотню найбільших крадіїв, знайде та поверне гроші в банківську систему. І такі приклади змусять боятися інших. А це у свою чергу призведе вже до скорої стабілізації.

: Але таких рішучих кроків можна довго чекати від правоохоронних системи…

О. Савченко: У нас така ситуація спостерігається у всіх сферах, не лише в банківський. Тому треба не помилитися в наступному 2019 році на президентських та парламентських виборах, обрати більш професійних, некорумпованих людей. Такі у нас є.

: Ми завжди покладаємо великі надії на чергові вибори. Чи дійсно вони зможуть принести очікувані результати?

О. Савченко: Ми так живемо вже 26 років. І хоча ми зараз найбідніші у Європі, але живемо. Можна бути ще більш біднішими і жити. В принципі людина до всього звикає. Просто питома вага бідних в Україні дуже висока.  У нас ВВП на душу населення – середньоафриканський. Це не перебільшення. Тобто більшість половини країн Африки за статистикою живуть краще, ніж українці. По це свідчать аналізи Світового банку, МВФ. І наша політична еліта в принципі задоволена таким станом.

Саме тому, ми повинні розпочати зміни  з формування влади. Треба прийняти закон про доходи представників влади України. В чому полягає його суть? В Україні влада – це джерело надприбутків. Також влада – це корупція. А корупція дає найбільші прибутки. Якщо ви були бізнесменом і вирішили, що хочете заробити багато грошей, куди би ви вкладали? Звісно в корупцію, яка дає надприбутки. У нас, на хвилинку, при владі багато бізнесменів, які найбільше за все цінять гроші.

Але в той же час у наших міжнародних партнерах Європі і США ідуть у владу люди іншого калібру як правило не бізнесмени. Звісно, є винятки. Це – президент США Дональд Трамп і екс-прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі.

Наше завдання – на наступних виборах до влади повинні прийти не бізнесмени. Тобто люди, які не люблять більш за все на світі гроші. Для цього потрібно зробити, щоб влада було місцем, де люди втрачають гроші. Тобто: всі доходи, окрім заробітної плати, мають перераховуватися в бюджет відповідного рівня. Наприклад, якщо політик має компанію, яка заробила 200 млн гривень дивідендів, то він повинен направити їх в бюджет України. Тобто прийшовши до влади, чиновник віддає всі свої доходи державі під час свого служіння. Бізнесмен повинен перетворитися в мецената, якщо він іде в політику. Тоді тяга до влади значно ослабне.

: Як багато вже є прихильників вашої ідеї «очищення» влади?

О. Савченко: Я в минулому році прийшов до цієї думки. Бо шукав, звідки корінь наших бід, що можна змінити, чому після кожного Майдану до влади приходять ще більш товстошкурі і цинічніші бізнесмені, які ще більше грабують державу, ніж попередники.

Влада притягує гроші. А найбільше вміють заробляти гроші бізнесмени. І в кого є фінанси, той завжди переможе в боротьбі за владу. І навіть реформа виборчої системи нічого не змінить. Треба підходити до цього питання радикальніше.

Свою ідею  я озвучив у власній книжці, також намагався донести її до міністрів та депутатів з провладної фракції. Але їм це не цікаво. Навіть опозиціонери виступають проти такого нововведення категорично. Вони самі визнають, що тоді їм немає сенсу йти у владу.

На мою думку, єдиний крок, який зараз надважливий – це відділити бізнес від влади. Вийти з кризи можливо, головне дочекатися. І допомогти нам в цьому можуть Європейський союз та диктатор, якого потребує сучасна система держави. На перехідному періоді диктатури дуже часто закінчувалися успіхом. Тому у нас є всі шансі.

  •  
  •  

Напишіть коментар