Банківський сектор Погляди

Тарас Кириченко: «Не позичальник повинен довіряти банку, а банк повинен довіряти позичальникові»

Тарас Кириченко

Голова правління «Правекс-Банк» про те, як відновити кредитування в Україні

«Втома не є мірилом роботи». Таким кредо з LDaily поділився голова правління «Правекс-Банку» Тарас Кириченко. Серйозна робота не позбавила його почуття гумору, тому Тарас як істинний бізнесмен вміє жартувати завжди в тему. Таким же відкритим він прагне бути і зі своїми співробітниками, показуючи, що їм нема чого боятися свого начальника. До всього Тарас – ще й великий патріот України. Для нього любити країну і жінку – почуття, які не можна розривати. У бесіді з LDaily він розповів про довіру банків і позичальників, про стратегію українських банків, і що варто змінити в своїй політиці Національному банку України.

LDaily: Тарас, за Вашою оцінкою, що зараз відбувається з українською банківською сферою?

Т.Кириченко: Якщо говорити коротко, то Україна сьогодні переживає фінальну стадію очищення банківської сфери. Багато банків пішло з ринку. А заможний банківський ринок трансформувався в чотири групи: 1) державні банки, які займають частку понад 50% ринку, 2) міжнародні, в основному, європейські представники, 3) банки з українським капіталом і 4) банки зі стратегічним капіталом.

На сьогодні найбільш актуальними є питання очищення банківської системи країни від проблемних кредитів і відновлення кредитування – у банкірів достатньо грошей, але вони дуже бояться давати кредити. Тому завдання держави і судової системи забезпечити достатній комфорт для того, щоб ці гроші пішли в економіку і захист прав кредиторів та інвесторів.

LDaily: Як банкір, як Ви оцінюєте зачистку банківського сектора?

Т. Кириченко: Я б уникав цього слова, тому що «зачистка» більше асоціюється з військовою операцією. Але значною мірою ринок почистився від тих банків, які були менш стабільними, надійними і займалися сумнівним бізнесом. Я не можу сказати, що залишилися тільки надійні, тому що у кожного своя ситуація. Тому, безумовно, будь-яка юридична і фізична особа повинна оцінювати свої ризики по взаємодії з тим чи іншим банком. Можу сказати, що більшість міжнародних банків в Україні надійні, вони капіталізовані і у них є надійні банківські групи, які їх не кинуть.
LDaily: Ви згадали про те, що для банківської системи країни зараз актуальним є відновлення кредитування. Які кроки необхідно робити в цьому напрямку в першу чергу?

Т. Кириченко: Потрібно зрозуміти, що необхідно зробити, щоб перегорнути сторінку минулого. Тобто почати кредитування з чистого аркуша за новими правилами. Ми, банки, повинні знати, що кредит є зворотнім. Якщо кредит не зворотній, немає сенсу його видавати. А для того, щоб він був таким, ми повинні розуміти, що на будь-якому етапі володіємо достатньою інформацією. Йдеться про те, що до видачі ми можемо дізнатися водні дані про позичальника, про його ситуації з іншими банками. Ми маємо можливість моніторити цей кредит в ході використання. Ми повинні розуміти, що якщо щось йде не так, у позичальника є досить стимулів для реструктуризації. І якщо доведеться йти до суду, у нас буде чесний суд. Без наявності цих пунктів не буде кредитування. А воно дуже важливо для підприємств і для економіки України. Тому, повторюся, дуже важливим є забезпечення захисту прав кредиторів і знаходження прибуткової бізнес-моделі. Також наше завдання – це прискорити економічне зростання.

LDaily: Бізнес-моделі, про яку Ви згадали, зараз не існує?

Т. Кириченко: Ні. Незрозуміло, які сектори економіки більш прибуткові, а в яких секторах більше ризиків. Кожен банк для себе намагається знайти формулу успіху. На даний момент в нашому банку зараз домінує корпоративний сектор, а з нового року буде роздріб.

LDaily: В такому випадку охарактеризуйте, будь ласка, сучасну стратегію українських банків.

Т. Кириченко: Вона відсутня в принципі або в корені неправильна. Банки намагаються знайти успішну бізнес-модель в умовах сьогоднішнього українського ринку. Ця успішність є балансом або сумою багатьох векторів: регуляторний вектор Європи і України; боротьба з відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом; прибутковість вкладення; кредитні та ринкові ризики. Я б сказав, що у більшості банків є свої гіпотези про те, яка бізнес-модель буде успішною. Але чи буде вона такою чи ні, потрібно перевіряти.

LDaily: Чи можна вже говорити про відновлення довіри до банків серед українців?

Т. Кириченко: Наш банк зараз кредитує юридичні особи. Але черга з прозорих і надійних позичальників не стоить. Тому що їм, напевно, не так солодко. Наше завдання – організовувати перехід грошових коштів від тих, у кого їх надлишок, до тих, у кого є в цьому потреба. На сьогоднішній день величезні обсяги грошей сфокусовані і знаходяться в депозитних сертифікатах Національного банку України. Хотілося б, щоб це перейшло в реальний сектор. Це створить робочі місця, бізнесове і якісно підприємницьке середовище в Україні та поліпшить ВВП. Хотілося б ще додати статистичних даних. У банківській системі за 6 місяців приріст депозитів фізичних осіб склав 22 мільярди, приріст кредитів – 6 млрд, приріст депозитів юридичних осіб – 9 млрд, приріст кредитів юридичних осіб – 2,5 млрд. Іншими словами, довіра до банківського сектору повернулося і депозити ростуть, однак кредити не ростуть. Але не варто ще забувати, що ні позичальник повинен довіряти банку, а банк повинен довіряти позичальникові.

LDaily: Держава і банківський сектор. Як Ви бачите розвиток їх відносин?

Т. Кириченко: У держави є своє бачення напрямку банків, своє корпоративне правління. Напевно, ми б хотіли його поліпшити. Я вважаю, що частка банків державного капіталу може і повинна бути меншою. Тому що приватні структури можуть цілком ефективно з цим справлятися. І це питання часу.Корпоративне правління має бути високим і в приватному, і державному секторі. І це питання регулювання, якими займається Нацбанк.

LDaily: Ви згодні з тією думкою, що банківський капітал витікає з країни?

Т. Кириченко: Навпаки, він втікає в країну. Якщо подивитися зміни капіталів банків за останні роки, з 2014 по 2017 рр., Ми побачимо мільярди інвестицій в банківський капітал. Але не всі інвестиції є бажаними. Наприклад, коли ви купуєте насос, але у вас вдома не тече вода. Чи є ця інвестиція бажаною? Звичайно ж, ні, краще ці гроші витратити на необхідну річ. Також і інвестиції в капітал не завжди є бажаними, в майбутнє і для розвитку бізнесу. Деякі є вимушеними для підтримки адекватності капіталу.

LDaily: Чого закордонним інвесторам не вистачає в Україні?

Т. Кириченко: А якщо ми будемо говорити про інвестиції в країну, вони будуть бажаними в тому випадку, якщо країна буде відповідати бажанням інвесторів по прибутковості з урахуванням рівня очікуваного ризику.

  •  
  •  

Напишіть коментар