Банківський сектор Погляди

Відновлення прибутковості банківської системи України

Шевченко Кирило

Голова Правління АБ «УКРГАЗБАНК» Шевченко Кирило Євгенович – про стратегії, плани розвитку, трансформації Укргазбанку в сучасний фінансовий заклад.

 LDaily: Дайте, будь ласка, характеристику банківського сектору України на прикладі «Укргазбанку». На Вашу думку, які проблеми на сьогоднішній день є найбільш гострими?

К. Шевченко: Банківський сектор України в процесі реформування 2014-2015 рр. зіткнувся з низкою проблем загальноекономічного характеру. Роки кризи були для банківської системи непростими, але вже сьогодні можна констатувати – ситуація почала стабілізуватися. В першу чергу про це свідчить нарощування банками своїх активів. Показники зросли в цілому по банківській системі. До речі, зазначу, що істотне збільшення капіталу демонструє і Укргазбанк, залишаючись вагомою складовою всього банківського сектора України. За 11 місяців поточного року Банк збільшив чистий прибуток до 539 млн грн., Що майже на 22% перевищує встановлений бюджетом і затверджений Наглядовою радою Укргазбанку запланований показник. Що стосується реального економічного зростання, то згідно з прогнозами, в Україні він повинен початися в 2018 році, тоді банківський ринок активізується ще сильніше. Гострою проблемою в банківській системі є довіра. Після кризи і банкопаду, навіть стабільним банкам, досить важко повертати довіру громадян. Хоча з іншого боку, це дає мотивацію банкам покращувати свій продуктовий ряд, вибудовувати нові моделі співпраці з клієнтами. Наприклад, нам вдалося залучити нових клієнтів за рахунок введення унікальних програм, зручності, простоти, швидкості оформлення і звичайно, персонального підходу до кожного клієнта. До того ж Укргазбанк піклується про своїх клієнтів, ми завжди пропонуємо доступне кредитування і привабливі бонуси. Наприклад, в нашому Банку вкладники можуть не тільки відкрити надійний депозит, а й скористатися спеціальною програмою лояльності. Комплекс усіх цих заходів дав нам стабільну динаміку зростання клієнтської бази, яка становить майже мільйон осіб. До актуальних проблем банківського сектора в епоху активного розвитку технологій, можна віднести і значне зростання кібератак. IBM повідомляє, що кожен банк піддається протягом року багатьом тисячам атак. Сьогодні злочинці рідше грабують відділення банків, і частіше зламують базу даних. І знову, завдяки тим же новим технологіям, нові методики авторизації дозволяють піти від таких способів захисту, як PIN-коди і паролі. В даний час MasterCard і Королівський банк Канади тестують технологію авторизації своїх клієнтів за ритмом биття серця, оскільки це унікальний параметр, такий же, як відбиток пальця або сітківка ока. Одягнувши спеціальний браслет на руку, можна отримати доступ до послуг банку. Тому у технологій завжди є дві сторони медалі, важливо вміти протистояти новим викликам часу.

LDaily: Чи згодні Ви з твердженням, що український банкінг пережив так зване «очищення» і сьогодні надійний, можливо, стабільний, як ніколи? 

К. Шевченко: Як я вже говорив, на сьогодні банківський сектор стабільний. Банківська система знову почала працювати в прибуток і позбулася банків, що представляють системні ризики. Сьогодні більше 50% банківського сектора України належить державі. У світовій практиці короткострокове володіння держави здебільшого банківської сфери вже відбувалося в 2008-2009 рр. в Великобританії, Люксембурзі, Нідерландах, Ісландії. Їх досвід показав, що в короткостроковій перспективі держбанкінг дає стабільність і керованість, можливість закласти правильні тренди і перезапустити економіку. Але, після цього, при позитивному сценарії, на підйомі економіки, з володіння в момент максимальної вартості банків бажано виходити. При цьому приватизація банків на етапі економічного зростання – це додатковий імпульс для розвитку і банківського сектора, і економіки в цілому. Тому, абсолютно логічно в довгостроковій перспективі розглядати можливість приватизації одного або декількох державних банків.

LDaily: Які клієнти, або сегменти бізнесу, сьогодні найактивніше кредитуються в Укргазбанку? Які умови, на Вашу думку, є найнеобхіднішими для відновлення кредитування в країні?

К. Шевченко: Найбільш прибутковими напрямками діяльності Укргазбанку є робота з великим, малим і середнім бізнесом. Для них у нас розроблені спеціальні програми ЕКО-кредитування. В цілому, впроваджена стратегія розвитку екологічного банкінгу робить доступними для кожної української сім’ї і бізнесу енергоефективні проекти, розвиває ринок альтернативних джерел енергії.

LDaily: Розкажіть, будь ласка, на прикладі «Укргазбанку», з’явилися нові тенденції або переваги в кредитуванні?

К. Шевченко: Без сумніву, ринок кредитування в Україні пожвавився, і сьогодні попит на кредити з боку населення і бізнесу зростає. Як значно зростаючу тенденцію, можна відзначити зростання інтересу до установки енергозберігаючого обладнання, альтернативних джерел енергії. З початку співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією і впровадження еко-кредитування, нам вдалося реалізувати 59 масштабних проектів, серед яких сонячні, вітрові та гідроелектростанції. Ми видали еко-кредит найбільшому металургійному підприємству Європи – «Запоріжсталь» на установку нового сучасного обладнання. Тепер кількість шкідливих викидів в регіоні скоротиться мінімум на 20%. Всього з початку реалізації нового екологічного напрямку діяльності завдяки «зеленим» кредитам від Укргазбанку вітчизняним підприємствам вже вдалося досягти економії в 703 млн грн і скорочення викидів CO2 майже в 725 тис. тонн. До кінця року ми плануємо суттєво збільшити кількість профінансованих екологічних проектів. В даний час на розгляді Банку ще 40 еко-проектів на суму 261 млн євро.

LDaily: До речі, нещодавно Ви підписали Меморандум з Світовим банком в особі Міжнародної фінансової корпорації – що дасть таке партнерство? 

К. Шевченко: Підписана тристороння угода свідчить про намір Групи Світового банку увійти в капітал Укргазбанку на правах міноритарного акціонера (згідно із законом міноритарії мають право володіти не більше 25% – ред.). І як це буде реалізовано, буде залежати від ряду факторів, у тому числі, від результатів перевірки банку (due diligence), від наявності відповідної згоди керівництва і ради IFC, а також інших факторів. Звичайно, таке партнерство відкриває великі можливості для розвитку банку і трансформації його в сучасну фінансову установу.  Підписання документа означає, що ключова фінансова організація світу, а в неї входить 189 країн-членів, спільно з нашим основним акціонером – державою, зацікавлена ​​стати партнером Укргазбанку. Також, меморандум показав, що фінансовий стан і результати діяльності Банку повністю задовольняють IFC і ​​відповідають найвищим критеріям відбору потенційних партнерів. Крім того, це серйозний крок в глобальному сенсі, оскільки він є позитивним сигналом, як для внутрішніх, так і для зовнішніх інвесторів України. Я пишаюся, що саме нам вдалося переконати світову фінансову еліту в перспективності співпраці з українським державним банком. У вересні поточного року IFC вже надала Укргазбанку фінансування в рамках глобальної програми торговельного фінансування на суму $ 20 млн. Це значні ресурси для реалізації наших спільних планів.

LDaily: За рахунок чого Укргазбанк утримує свої позиції? Розкажіть про нові продукти Вашого банку, а також про результативність використання.

К. Шевченко: Укргазбанк завжди намагається утримувати свої позиції. Нагадаю, в кризовий період 2015 року, Укргазбанк став єдиним державним банком, який спрацював в прибуток. Ми починали рік з збитку в 2,8 млрд грн, а закінчили рік з прибутком понад 250 млн грн. Уже в 2016 році Банк вийшов на лідируючі позиції. І ми продовжуємо активно розвиватися по заданому вектору і працюємо в прибуток. На сьогодні наша основна стратегія – це Green Banking. Головною метою створення будь-якого «зеленого» банку є фінансування інвестиційних проектів, спрямованих на поліпшення екологічної ситуації в країні. Ставки за кредитами для «зеленої» енергетики завжди нижче стандартних, плюс ексклюзивні програми та акції. Позичальник бере гроші, змінює обладнання на більш енергоефективне і платить банку не за рахунок додатково зароблених грошей, а за рахунок економії на енергоресурсах. При цьому наше «зелене» кредитування не скасовує і інші програми. Ми постійно вдосконалюємо операційні моделі, вводимо нові програми кредитування. Нам вдалося залучити нових клієнтів і наростити прибуток за рахунок введення нових унікальних програм, персонального підходу до кожного клієнта і простоти оформлення наших взаємин. Наприклад, з початку 2017 року наша клієнтська база збільшилася на 84,5 тисячі клієнтів і склала майже 1 мільйон. Кредитний портфель збільшився до 38 млрд грн. Безумовно, такі показники відображають високий рівень довіри до Укргазбанку серед українського населення, а також підтверджує збалансованість політики банку. 

LDaily: Які, на Ваш погляд, кроки з боку держави повинні бути першочерговими, щоб вивести галузь із затяжної стагнації або не допустити ще більшої кризи?

К. Шевченко: Банківська сфера безпосередньо залежить від внутрішньої політики країни і звичайно, від подій у світі. Якщо фінансова криза торкнулася всіх країн, він не омине і Україну. Що стосується внутрішньої політики, то, як тільки починаються активні політичні події в країні, першою завжди страждає банківська система. Звичайно, криза 2008 року відрізняється від кризи 2014 року, але ми все ж уже краще реагуємо. Головне – це уникнути паніки серед населення, знаємо, які потужні інформаційні атаки можуть здійснюватися на банк і навпаки, штучно створювати паніку. Безумовно, вкладники повинні довіряти менеджменту банку, в якому вони зберігають свої кошти. Також багато що залежить і від регулятора – Національного банку. Наскільки оперативно він реагує на зовнішні виклики, наскільки грамотно взаємодіє з банками.

LDaily: Оцініть, будь ласка, інвестиційну привабливість України.

К. Шевченко: Протягом останніх років процес встановлення і розвитку ринку фінансових послуг України відбувається прискореними темпами, що робить фінансові компанії привабливими об’єктами інвестування з боку вітчизняних і зарубіжних інвесторів. В даний час, завдяки порівняно невисокій ціні активів і звільненим нішам, наприклад, банківський сектор України стає цікавим для інвестицій. Перевагою тут є відносно невисока вартість активів. Купуючи актив під час або відразу після кризи, ви платите за нього набагато менше. Фінансові групи, які зайдуть на банківський ринок при нинішній ціні і ємності ринку виграють, в порівнянні з тими, хто прийде в наступному році. Не можу не відзначити, що в Україні величезний незадіяний потенціал для інвестицій – це проекти з відновлюваної енергетики. В цілому, сьогодні серед альтернативних джерел енергії, енергія з біомаси має великий потенціал і є одним з найбільш перспективних джерел генерації чистої енергії в нашій країні. До того ж світові ціни на газ зробили рентабельним виробництво енергії навіть з найдорожчих джерел біоресурсів – собівартість енергії біомаси в 3-17 разів менше, ніж газу. При нинішніх цінах на викопні види палива, теплову енергію та біомасу, експерти рекомендують багатьом енерговиробничим об’єктах країни установку котлів на біосировину. І як провідний ЕКО-банк країни, ми бачимо в розвитку саме цього напрямку значний потенціал.

LDaily: Яким Ви бачите український банкінг через 10 років?

К. Шевченко: Безумовно, в світі буде зростати кількість «зелених» проектів. Однак, найбільший вплив, надають саме нові технології. Їх впровадження фундаментально змінює наше життя і принцип взаємодії з банком. Готівкові гроші йдуть на другий план, а їм на зміну приходять цифрові дані. До речі, Швеція домоглася чи не найбільших успіхів в переході на безготівкові платежі, але навіть там частка фінансових операцій готівкою все одно становить не менше 30%. Адже тільки готівка здатна забезпечити повністю анонімні покупки. Сьогодні через інтернет можна забронювати номер в готелі в будь-якій точці світу, так само, як і купити їжу або авіаквиток. При цьому ми навіть не торкаємося до паперових купюр. Все, чим ми оперуємо – лише дані про рахунки, до яких ми отримуємо доступ через інтернет. Це дуже важлива зміна в діяльності банків, яке вже призвело до масового закриття фізичних відділень. У нашій країні цей ефект поки відчули не в повній мірі, але в Європі ще в 2011 році було закрито понад 7 тисяч відділень. Аналітики прогнозують, що незабаром 95% операцій буде відбуватися через інтернет. Людського спілкування клієнт-співробітник банку, звичайно ніхто не скасовує, але вже зараз воно значно скорочується. Аналітики прогнозують, що банки будуть більше аналізувати записи клієнта в соціальних мережах і реагувати на його питання. Наприклад, ви пишете у себе на сторінці: «Хочу піти на концерт групи« Океан Ельзи »і отримуєте коментар банку:« Ви можете дозволити собі покупку квитка, і ми вже знайшли його для Вас ». Або ж ви пишете «Думаю про покупку нового iPhonе», і отримуєте особисте повідомлення від банку: «Рекомендуємо відкласти це бажання, у вас поки негативний баланс на карті». Інший приклад пов’язаний з геолокацією з геолокацією. Один з провідних банків Австралії запустив сервіс, за допомогою якого клієнт банку, йдучи по вулиці, на мобільному телефоні бачить інформацію про те, чи можна отримати в найближчому банківському відділенні іпотеку, в яких місцевих магазинах у нього є знижки, які квартири і офіси тут здаються в оренду і т.д. До речі, Укргазбанк намагається не відставати від сучасних стандартів – ми активно користуємося соціальними мережами, допомагаємо нашим клієнтам в режимі он-лайн вирішити їхні питання. Вже сьогодні зрозуміло, що без цифрових технологій у банку немає майбутнього. Важливо, що Національний банк це розуміє і підтримує рух до більш високих технологій. Тому, безумовно, для подальшого існування, всі банки повинні поступово ставати digital.          

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  
  •  

Напишіть коментар